חברים יקרים

הקשת הדמוקרטית המזרחית הקימה בלוג זה בכוונה להפוך את השיח החברתי לשיח דינמי , חי ובועט. על כן נשמח לתגובות , ביקורות ורעיונות .

קריאה מהנה

יום שני, 20 ביוני 2011

הקשת הדמוקרטית המזרחית לשר הפנים: אין יותר שום הצדקה לקיומן של המועצות האזוריות

‏יום ראשון 19 יוני 2011
‏י"ז סיון תשע"א

לכבוד:
כבוד שר הפנים
ח"כ אלי ישי
רחוב קפלן 2
ירושלים

הנידון: שינוי גבולות- הזדמנות לתיקון חברתי משמעותי
שלום רב,
לאחרונה עולה על סדר היום הציבורי סוגיית הגבולות שטחי השיפוט בין מועצות אזוריות לערי פיתוח על רקע העברת 3000 דונם מהמועצה האזורית מטה יהודה לעיר בית שמש.
מהלך זה של משרדך הביא להגשת עתירה בנושא לבית המשפט העליון ולביקורת ציבורית מגורמים עסקיים משלמי ארונה מופחתת למועצות האזוריות.
אנו מבקשים בזאת להיפגש עמך בהקדם בנושא בשיתוף ארגונים חברתיים נוספים בניסיון לבחון הרחבת הפעולה הממשלתית-חברתית הנדרשת לשינוי שטחי שיפוט בין מועצות אזוריות לערי פיתוח כל זאת על מנת להגדיל את היצע הקרקעות לפתרונות דיור ולחזק את ערי הפיתוח מבחינה כלכלית.
אנו סבורים כי התנגדות המועצה האזורית מטה יהודה שבידיה כ- 600,000 דונם לעומת 44,000 דונם של העיר בית שמש מנסה לשמר שריד היסטורי של חלוקת הארץ בימים אחרים ולקבוצות מועדפות.
גם התנגדות התעשיינים והסוחרים למהלך של העברת השטחים בין מטה יהודה לבית שמש היא בעיננו ירושה של משלמי ארנונה מגוחכת כתוצאה מעסקאות עבר בין תעשיינים וחקלאים הפועלים כנגד האינטרס לצדק חברתי.
כיום הארנונה המשולמת למועצות האזוריות משמרת העברת תקציבים מהתמורה בקרקע לקבוצה מצומצמת שרבים מחבריה במושבים הם כיום משפרי דיור ורוכשי יחידות משק למגורים ומזמן רבים מהם אינם חקלאיים.
לא יתכן שמפעלים המקיפים את הערים ועיירות הפיתוח יעבירו את תמורת הארנונה למועצה האזורית שבה מספר התושבים פחות בהרבה, ההתיישבות האידיאולוגית החקלאית עברה מהעולם ויישובי המועצה האזורית הפכו לפרברי וילות עבור העשירון העליון בישראל.
כ- 90% מאוכלוסיית ישראל מתגוררת בשטחי שיפוט של ישובים עירוניים { עיריות ומועצות מקומיות} המהווים 13% משטח המדינה. זאת בעוד ש- 81% משטחי המדינה מצויים בחכירתן של המועצות האזוריות ובשנים האחרונות נגרע מהן 0.01% מאדמותיהן לטובת היישובים העירוניים.
המועצות האזוריות בישראל הן שריד ארכיוני לחלוקת הארץ בימים רחוקים ואין יותר טעם בקיומן.
עתודות השטחים העצומות שאינן נדרשות עוד לעיבוד חקלאי יכולות להוות התשתית לעשייתו של צדק חברתי ולמשאב קרקעות זמין וראוי עבור מצוקת הדיור שממנה סובלים צעירי ישראל.

הארגונים החברתיים השותפים:
הקשת הדמוקרטית המזרחית
תמורה
תהודה- חברה, תודעה ותיקון

2 comments:

בינו אמר/ה...

מתן לגיטימציה לאלי ישי ומשרד הפנים לשייך את הארץ לש"ס. הנתונים שהמצאתם כאן לא נכונים והם מדברים על שטחים לכל מיני סיווגים. בפועל, בית שמש לקחה למוא"ז מטה יהודה את כ-ל שטחי התעסוקה שיש לה, על אף שמטה יהודה פיתחה אותה במשך שנים.
כתוצאה מההחלטה העגומה של ישי, המועצה הולכת לפשוט את הרגל.

יאיר אמר/ה...

המקרה של בית שמש ומטה יהודה אינו מייצג.
האם אתם מוכנים, במסגרת עשיית הצדק, שתושבי עיירות פיתוח אחרות יממנו את המושבים הנחשלים הסמוכים אליהן? האם העיירות הללו מסוגלות לכך? לדעתי לא. המועצות האזוריות אכן שולטות על שטח עצום, ופעמים רבות מחזיקות אותו, שלא בצדק, ביד קפוצה.
השיטה צריכה להשתנות בהתאם למציאות ולעקרונות של צדק, אבל המציאות מעט יותר מורכבת מאשר פשוט לפרק אותן ולחלק את השלל בין הערים.